Dýňové gnocchi12 / 08 / 2014
Ingredience na 4-6 porcí
500 g neoloupané, vydlabané máslové dýně
500 g neoloupaných velkých brambor
cca 200 g hladké mouky do těsta
1 vejce
cca dalších 50–70 g na práci s těstem
vrchovatá lžička soli
pepř
lístky čerstvého tymiánu z pár větviček
pár kapek oleje do vody plus vodu osolit
Plus na pánevní doladění podle vašich představ
slanina
pórek
vejce
sůl a pepř
máslo nebo sádlo
lístky čerstvé šalvěje nebo např. petrželka, pažitka apod.
Vím, že je to se mnou trochu na štíru během těchhle prázdnin, protože tvorba kuchařky dala blogu chvilku na frak, ale konečně se zas všechno začíná vracet do normálu. Dnes nabízím recept na dýňové gnocchi. Nezapomínejte ani na špenátové nočky, které jsme spolu v MENU v sezóně vařili už minulý rok, odkaz je tady.
Ingredience na 4 – 6 porcí těsta podle toho, jak si chcete naložit:
- 500 g neoloupané, vydlabané máslové dýně
- 500 g neoloupaných velkých brambor
- cca 200 g hladké mouky do těsta
- 1 vejce
- cca dalších 50–70 g na práci s těstem
- vrchovatá lžička soli
- pepř
- lístky čerstvého tymiánu z pár větviček
- pár kapek oleje do vody plus vodu osolit
- slanina
- pórek
- vejce
- sůl a pepř
- máslo nebo sádlo
- lístky čerstvé šalvěje nebo např. petrželka, pažitka apod.
Rozpečte si troubu na 180–190 °C. Dýni podélně rozpulte a vydlabejte semínka s dužinou. Pokud je to větší kousek, bude vám stačit jen polovina, u menších spotřebujete spíš celou. Na pekáč pokrytý pečicím papírem položte dýni řezem nahoru a vedle ní rozložte neoloupané syrové brambory. Dejte péci po dobu asi 50 minut. Všechno musí být krásně měkké. Poté nechte vychladnout, dužinu dýně bez problému vydlábnete ze slupky pomocí lžíce. Brambory půjdou oloupat také jen pomocí prstů, protože slupka se sama oddělí. Dýňovou hmotu stačí jen rozmatlat vidličkou na kašičku, brambory nastrouhejte na jemno.
K základu přidejte do misky také vejce, sůl, pepř a tymián. Promíchejte. Nyní přidávejte hladkou mouku, dokud nevznikne hnětatelný knédl. Ideálně si na ruční práci nebo v jejím průběhu omyjte ruce, protože se těsto začne znatelně méně lepit a vy budete pracovat pohodlněji. Výsledná konzistence by měla být jemnější a měkčí než těsto na bramborové knedlíky, nicméně natolik pevná, aby každý jednotlivý ňoček byl schopen přenosu a nenastal u něj poločas rozpadu. Záleží v tu chvíli na množství použité mouky (resp. na moučnatosti nebo vodnatosti použitých brambor). Knedl si rozdělte na více menších, tady cca na 4–6 kusů, abyste mohli válet dlouhá cigárka o průměru max. 2 cm. Očistěte si nůž a odsekávejte jednotlivé gnocchi. Lehce je poválejte v mouce, prstem zatlačte uprostřed a vytvořte důlek a můžete vařit. Práce s těstem by měla být co nejrychlejší, stejně jako klasické bramborové začne zas vodnatět a lepit se, otálení není na místě.
Vařte max. po dvou porcích ňoků ve velkém hrnci s bujaře vroucí vodou (se solí a trochou oleje), a hned jak klucí vyplavou na hladinu, postupně je vyjímejte děrovanou naběračkou a opatrně přesuňte někam, kde budou v jedné vrstvě (třeba na použitý pekáč z pečení dýně a brambor). Gnocchi se nebudou zlobit, když tohle místo vymažete trochou másla nebo sádla, a odmění se vám tím, že se k povrchu nepřilepí. Než vhodíte do stejné vody další porce, nechte zas pod poklicí pořádně rozbublat vroucí vodu. Takto uvařené gnocchi vydrží i jeden dva dny v lednici čekajíce na svůj pánvičkový triumf. Ale klidně je použijte ihned.
Podle množství porcí na pánvi rozehřejte máslo nebo sádlo, jako když děláte klasické knedle s vejcem. Přidejte i slaninu a počítejte s tukem, který se z ní vypeče. K tomu pórek a necháme ho změknout. Přidejte ňoky, moc s nimi netetelte a často je nemíchejte. Jen ať mají dost prostoru a tu a tam se pěkně opečou. Až v tu chvíli přidejte vejce (dávám tak jedno na osobu, ale můžete i víc) a zas čekejte. Obracím je jako omeletu místo zběsilého míchání, prostě to tak mám raději. Ve chvíli, kdy není v pánvi přítomen syrový bílek, je hotovo :) Brou chuť!