Kimchi21 / 01 / 2014

Ingredience na 4-5 porcí

  • 1 kg pekingského zelí
  • 5 lžic korejské mořské soli
  • 2 lžíce prášku z chilli papriček
  • 4 stroužky česneku
  • lžička čerstvého strouhaného zázvoru
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • sezam na posypání
  • možno přidat ještě tenké nudličky mrkve,
    bílé ředkve a jarní cibulku.

Kimchi je úžasný vyprošťovák. Skvělá příloha k čemukoli asijskému. Pojídám ho místo chipsů u televize. Je jednoduchý jako facka. A pálí vždycky dvakrát :-D


Nejdůležitějších je pár slov k domorodým surovinám. Pekingské zelí seženete všude. Asi se vám zdá, že kilo je hrozně moc, ale opak je pravdou – během nasolování se totiž hodně slehne a nakonec z něj budete mít 4 porce. Obvykle se kimchi dělá i ze tří hlávek a dává se do velké sklenice do lednice. Parádně tím zabavíte hosty, kteří neví, co by vám doma ještě sežrali :). Nebo trochu udáte v práci někomu, kdo to rád pálivé. Rybí omáčku seženete v regálu s mezinárodními surovinami už v každém větším supermarketu, i když si můžete pořídit také korejský originál. Tak jsem učinila v případě kilového balení s origo korejskou mořskou solí (má úplně jiné aroma než ta klasická mořská, kterou dostanete všude, nicméně když nebude, tak holt nebude), sůl stála 65 Kč. Stejně tak 500 g prášku z chilli papriček za 130 Kč. Korejský prodavač mi říkal, že doma udělám 3x kimchi a půlkilovka je pryč… No… Nevím nevím :-D Spíš to po mně budou dědit ještě pravnuci. Nepálí úplně vražedně, opět má aróma spesifiše, trochu kouřové. Každopádně korejské potraviny najdete buď v SAPĚ, nebo po vybavenějších večerkách a nebo – ideálně – v korejském marketu – můj případ : pár kroků od pražského Palackého náměstí, Gorazdova 3, Korea Mart. Prodavač velmi schopně ovládá češtinu, takže vám poradí kde co jak, mně odříkal celý recept na kimchi, jeho rodina přidává ještě i sojovou omáčku a nasoluje za sucha 8–10 hodin, nikoli v solné vodě. Nicméně mají tu nejen korejské, ale i thajské a japonské suroviny a hlavně za neuvěřitelné ceny, takže doporučuju, hlavně koukněte i do chlaďáků a mrazáků. Zázvor a česnek víte, kde sehnat.

Klíčové je nasolení zelí, aby bylo dostatečně měkké (i ty tlusté řapíky) a následně odsolení v podobě opakovaného proplachování. Jestli už je propláchnuto dostatečně, poznáte po ochutnání. Moc slané? Tak znova. A znova. Jestliže nechcete v průběhu osmi hodin každou půlhodinku až hodinku promíchávat sůl a zelí a proces přece jen toužíte urychlit, v cca litru vody rozmíchejte 4–5 lžic soli a ponořte kilo nakrájeného zelí. Klidně ho něčím zatižte, ať neplove na hladině. Za 2 hodiny bude připraveno na průplach.

Když je zelí slané už jen tak akorát, smíchejte ho s pastou utřenou z chilli, rybí omáčky, česneku a zázvoru a pomocí gumových rukavic pořádně promíchejte a vmačkejte do každého kousku. Konzumovat můžete ihned, nebo nechat salát 1–2 dny ve sklenici v pokojové teplotě, každý den promíchat a následně dát do lednice. Tam vydrží i měsíc.

Kimchi je nespočet druhů, často se místo rybí omáčky používají rozdrcené minikrevetky a nebo i ústřice, nicméně tohle je základ, který vám nepoleze moc do peněženky, chutná skvěle a ingredience jsou všechny sehnatelné.