Mise Detox: Začínáme01 / 04 / 2014

Poslední dny hodně hledám, googlím, surfuju, následně přemýšlím a plánuju to pro nás. Předně musím určitě zdůraznit, že Mise závisí na stavu každého z nás, a přesně tomu je nutno ji také individuálně přizpůsobit. Co bude fungovat u mě, nemusí u vás a naopak. Každý snad alespoň trochu tušíme, kam můžeme zajít, odhadneme své možnosti. A každého bude trápit jiný bod detoxikačního programu. V mém případě to překvapivě nebude asi o tom, že bych trpěla zákazem určitých druhů potravin, spíš ta disciplína spojená s pravidelnou přípravou tolika jídel denně, kolik jsem jich doteď někdy nezvládala zkonzumovat. A taky nemožnost pít pivo a víno. Asi to teď zní, že jsem totální alkáč, ale bylo by poněkud pokrytecké to tu nepřiznat, když už jdu s kůží na trh. Právě na tyhle kritické body se musíme zaměřit, soustředit na ně největší pozornost, protože tam je nejvyšší pravděpodobnost selhání. A taky si dopředu vymyslet nějaká řešení a náhražky.

Doteď jsem byla zvyklá vlastně moc nejíst. Malé porce si dávám automaticky, víc bych beztak nezvládla. Často jsem si v restauracích dávala jen polévku a předkrm. Můj přítel pak dohnal hlavní chod a dezert pro natáčení.  Jíst ale pravidelně a často, to bude něco úplně nového. Ráno vstávám v 6 hodin, takže na nějaké velké přípravy svačinek a nebo dokonce na posnídání doma před odchodem do rádia nemůže být řeč. Příprava se v dané situaci vztahuje tedy už na večer před tím, kdy si všechno nachystám a v lednici to na mě počká. Takže už jsme u toho – krabičková dieta :-D Ano, prvotní myšlenka toho byznysu asi vznikla tak nějak podobně. Takže si koupím krabičky. Malé.

Co se pití týče, jako holka z Plzně vyživovaná po jídle pivkem už od předškolního věku, kdy mě naši vždycky nechali usrknout ze skleničky a já chtěla pak už jen pio pio, jsem zvyklá dát klíďo i pět šest kousků denně. Pěkně v průběhu. První v rádiu mezi 7. a 10. ranní. Poslední večer u jídla nebo televize. Množstevně v tekutinách není tedy takový problém. Jenže pio se nepočítá, ba naopak. A pak už je to velká bída. Nahradit to komplet neperlivou vodou, to je teda pekelná představa. Další soustředění bude muset směřovat k domácím ledovým čajům, klasickým čajům, ovocným a zeleninovým šťávám. Prozatím příšerná představa.

Tenhle první týden se snažím jíst  jídlo, které je rozklíčovatelné do každé jednotlivé složky a žádná z nich nesmí být v nejmenším rozporu s detoxem. Právě proto se jídelníček omezil na úplný základ. To, co mám na talíři, musí být šetrně zpracovaná surovina. Prostě jen nakrájejte, smíchejte, uvařte v páře. Jde tady o to dát vlastnímu organismu vědět, že se tu děje něco nevšedního, a dát mu šanci se tomu přizpůsobit. Nejlépe toho docílíme opakováním jednotlivých jídel nejen během dne, ale i napříč celým týdnem. I tak už můj trávicí systém kouká jak vyoraná myška.

Rozhodně nejde o redukční dietu. Doufám v tento důsledek postupem času, nicméně hlavní myšlenkou zůstává očištění organismu, aby se zregeneroval a odpočinul si díky kvalitním surovinám, střídmé a pravidelné stravě bohaté na vitamíny a aby játra dostala svátek od alkoholu. V souvislosti s tím popřemýšlet o organizaci vlastních aktivit a času, o prioritách, o pořádku nejen v těle, ale i v hlavě. Na druhou stranu, neříkám, že ten pupíňo tam má zůstat!

Jak se připravit (o nástrahy a pokušení) 

Chce to úklid. Lépe se to činí singles nebo alespoň lidem žijícím v páru. Máte-li rodinu, vymezte si alespoň svoje šuple v lednici a spižírně a jinam se prostě nekoukejte. Chápu, že ty hladové krky si přejí uvařit večeři, jak jsou zvyklí. Najezte se před tím, než budete vařit jim, ať eliminujete největší chutě. Samozřejmě že během tohohle vaření (já třeba zas během natáčení) budeme muset ochutnat. Ochutnat se holt povoluje, nedá se nic dělat, kvůli detoxu se nezavřeme na iks měsíců někam do chatrče a nenecháme děti a partnery bezprizorně napospas fastfoodům. Nicméně předpokládá se, že s námi budou držet alespoň trochu basu, a neznamená to, že budou vyžadovat den co den vepřo knedlo zelo a takhle nám s tím mávat před nosem. Tyto nutné ochutnávky tedy budiž mým hříchem. Myšleno sousto. Ne poloviční porce!

Co jím? Od pátku jsem tedy zapomněla na uzeniny – neplatí ani toskánská šunka s bylinkami vypadající jako kus masa v obchodě s kvalitními delikatesami. Prostě žádné uzeniny. Žádný nadbytečný tuk. Pokud je třeba dát pod něco lžíci kvalitního oliváče, nevadí, ale máslo na chlebu je zakázáno, stejně tak cokoli tučného. To se týká i mas. Povolila jsem si kuřecí a krůtí – tak 2x za týden po nějakých 10–12 dkg. A 1x týdně hovězí – neprorostlé, co nejlibovější a co nejkvalitnější, když už ho je tak malinko. Přímo nutné jsou ryby. Minimálně 1x týdně čerstvá a ideálně v páře. Bílá mouka a bílé pečivo zakázáno. Upnula jsem se na černý žitný chleba a knäckebroty z celozrnné mouky. V životě jsem nesnědla denně tolik zeleniny jako teď. Sýry jen s co nejmenším obsahem tuku a v malém množství. Žiju na polévkách a vývarech. A bio zeleném čaji s jasmínem s bio medem a citronem. Detoxikační specialisti by mi v novém režimu určitě našli chyby v programu – ale jak jsem psala na začátku, jde hlavně o to udělat něco pro vlastní tělo. Možná tak, jak já teď popisuju, žijete už dávno. Chvála vám. Pak budete potřebovat mnohem přísnější režim. Ale pro mě je už tohle obrovská změna, kterou organismus stoprocentně pozná. Respektive poznává, protože je fakt, že už po dvou třech dnech jsem se cítila míň unavená.

Přistihla jsem se, že spotřebovávám poněkud víc vajec než předtím. Teď mám průměr jedno a kousek na den. Vařené na měkko. Většinou k snídani. Jinak snídám samé humusy :-D … respektive – hummusy. Přiznávám, kupované. A žitný chleba. K tomu sklenici vody s citronem a záhy zelený čaj. Sváča půlka mozzarelly light s čerstvou bazalkou a úžasně voňavými cherry rajčátky (a nechutně drahými). Osolit, opepřit. Kapička kvalitního oliváče extra virgin. A kousek žitného chleba. Oběd nějaká vydatná polévka a nebo dušená zelenina, bez přílohy. Sváča – knäckebrot, cottage, pažitka, kus zeleniny nebo zeleninový salát. A k večeři kousek masa nebo ryby, pokud je šťastný den, spolu se zeleninou. Větší výkony po mně nikdo chtít nemůže :-D I tak jsem na sebe pyšná. A to je přesně ono, v tu chvíli, kdy na sebe začnete být pyšní, začne vás to bavit.

Chce to nákup. Pokud budete totiž připraveni na každou snídani, svačinu, oběd i večeři, pokud budete mít nakoupeno „to svoje”, nebudete v lednici pošilhávat po tom, co je těch ostatních v domácnosti. Jasně, stojí to čas a plánování, ale jen díky tomu na vás zpoza rohu nevybafne šílený hlad a ejhle, zrovna na tom rohu bude mít mekáč provozovnu. Tam nesmíme prostě nic. NIC. Ani salát – protože ty zálivky k němu, to taky není nic detoxikačního. Takže si můžete maximálně čuchnout, až půjdete kolem a někdo zrovna otevře dveře. Nakupte celozrnné pečivo, celozrnný kuskus, klidně i rýži, nějaké luštěniny – třeba cizrnu, fazole, spoustu zeleniny, dobrý vinný ocet, kvalitní olivový olej extra virgin, cottage, lučinu, mozzarellu. Někteří na sebe budou ještě přísnější a budou chtít jíst čistě vegetariánsky, ba dokonce skoro vegansky. Opět, chvála vám. Já jsem začátečník, mně trochu toho lehkého sýra a vejce neberte. Pak taky přemýšlejte, co budete pít. Voda; zatím žiju na jemně perlivé, ale neperlivá už se blíží. A čaje. Nejlépe bylinkové, na očistu organismu. Nebo pak zelený. Pepř v mlýnku. Líp pepřit než solit. Plus nějaký ten malý jednotlivý kousek kvalitního libového masa.

Chce to vědět, jak (blbě) jsme na tom. Mám doma váhu, která ukáže nejen, kolik kilo máte, ale i jaké je procento tuku, vody a svalů v těle, jaké mám BMI a denní nutný příjem kcal. Chcete to vědět? Jsem troska :-D Váha 55,0. Tuk v těle 22,0 %. Voda v těle 57,7 %. Svaly 33,0 %. 1296 kcal a 20,9 BMI. Tuk a svaly, ten poměr je vážně na štíru. Tenhle týden se učím nově jíst a přežít. Ten příští obuju botasky a vydám se na první běh. To bude teprv výsměch.

Chce to pohyb. Příští týden rychlejší, tento všude, kam dojdu, chodím.

Chce to klid. A to je na tom taky moc důležité. Prostě se zasoustředit na sebe, chvilku se nepřetrhnout kvůli práci, jít se projít, něco si přečíst, prostě jen tak, abyste pořád jen nedřeli.

Slibovala jsem vám taky recepty v detoxikační sekci. Měla bych pro vás salát s avokádem a ribollitu s cizrnou, dneska je tam sepíšu!

A kdy začínáte vy? Pište na FB a prubněte to taky. Je to mnohem lepší než si o tom tady jenom číst, fakt :)

KOKO