Posilující hovězí vývar14 / 04 / 2020

Hovězí polévka pro kojící maminky

Vývar

  • 1 kg hovězích kostí s ořezem
  • 400 g hovězího masa vcelku
  • Pyramidka s kořením do polévky
  • 1 velká mrkev
  • 2 řapíky celeru
  • 1 menší petržel nebo pastinák
  • 1 malá cibule
  • třeba k tomu i 500 g svazek chřest – pouze odlomky z něj, které bychom vyhodili

Dále do polévky

  • Hovězí vývar (300 ml na porci)
  • Uvařené soba nudle (hrst nudlí na porci)
  • Uvařené vejce (1/2 vejce na porci)
  • Uvařené hovězí maso z vývaru (70 g na porci)
  • Na tenké plátky nakrájená zelenina: třeba cuketa, mrkev, brokolice, fazolkové lusky, pak choi, chřest zelený
  • Houba shii-také
  • Trocha soli

pro nekojící lze dochutit sojovou a rybí omáčkou místo soli

Polévky přispívají k pitnému režimu kojících matek, ale musí být z pořádného a poctivého základu, ne z kostky. Ukážeme si čistě masožravou verzi, která dodá nejvíc síly i prospěšných látek. Vývar je prostě základ všeho – nejen polévek, ale i omáček české kuchyně, taky ale italských risott, dá se pít jen ochucený bylinkami z hrnečku a je to už několik let moje srdeční záležitost. Bez vývaru se prostě nedá pořádně uvařit a během kojení ani pořádně najíst.

Nejde tu ale jen o kosti a o maso, ale i o zeleninu. Během kojení jsou absolutně bezpečné mrkev, cuketa, chřest, fazolkové lusky, petržel nebo pastinák, a pozor – celer je alergenem pouze v syrové formě, takže se ho nemusíte bát dát vařit do vývaru! Já mnohem radši pro kořenitější a zajímavější (ne tak sladkou) chuť používám ale řapíkatou variantu. Navíc tyhle lístky pak můžete použít místo dalších bylinek přímo do misky s polévkou. Řapíkáč můžete používat vlastně všude místo cibule – i do základů omáček. Půlku cibule do vývaru se ale taky bát přidávat nemusíte, louh z ní neublíží ani vám, ani miminku. Co se týče chřestu, tyhle dřevnaté konce se nedají jíst, ale byla by velká škoda je vyhazovat. Odlomte je tam, kde to sami dovolí, tyhle pěkné části si nechte na vaření nebo zapekání – dneska je ještě využijeme – ale konce dáme taky do vývaru.

Postupy v našem pořadu se vždy snažím přizpůsobovat domácím podmínkám a časovým možnostem, které jsou v šestinedělí samozřejmě hodně omezené. To, že je člověk furt doma, neznamená, že má čas se věnovat vaření a někdy bohužel není čas se ani v klidu najít – i když tenhle čas si, dámy, prostě musíme snažit najít denně, protože jinak bude produkt naší mlékárny poněkud slabý, že. 😊

Začneme hovězím vývarem – ten vyžaduje aktivitu na začátku, pak už si žije vlastním životem, všude voní a najednou si uvědomíte, že tekuté zlato je dokonáno. Nemusíte na to umět rozbít atom ani být alchymista. Takže jak na to?

Pořiďte kosti, ožez a taky kousek masa, ať máme ve finále i reálné železo do polévky. Nejlepším pomocníkem je pomalý hrnec – elektrická záležitost, která si sama kontroluje teplotu tak, abyste vývar táhli a ne vařili, abyste během vaření mohli spát, kojit, utěšovat, chodit na procházky a všechno to ostatní. Prostě hlídali dítě a ne vývar. Ve vnitřní nádobě nejdřív omyté kosti zapečeme v troubě. Díky tomu se vývar nezakalí a bude mít lepší chuť i barvu. Zapékáme na 220°C minimálně 20 minut. Vyjmeme z trouby, slijeme případný vypečený tuk, přidáme pyramidku s kořením, špetku soli,  zalijeme studenou vodou a nastavíme hrnec na vaření těsně pod bodem varu na minimálně 8 hodin. Přiklopíme a ničeho si nevšímáme, dokud se neblížíme ke konci.

Na poslední hodinku dvě přidáme velké kusy kořenové zeleniny a bylinky. Pak opatrně slijeme, aby se vývar nezakalil. Ponecháme si je uvařené maso, ostatní vyhodíme. Ideální je vychladit vývar co nejrychleji – v tuhle dobu ho dát prostě ven. Pak sundat tuk z hladiny. A máme připraveno!

Asi jste si všimli, že do vývarů dávám jen špetičku soli – je to kvůli tomu, že se vývar pak při použití může redukovat a nikdy není výsledek přesolený. Zkrátka dosolit se dá vždycky a je to to nejmenší.

A teď tu máme tekuté zlato – úžasná barva, chuť i vůně. A co s ním?

V případě hovězího vývaru doporučuju objevit pohankové soba nudle – uvařte je podle návodu a prolijte studenou vodou. Využijte vykoledované velikonoční vajíčko – pro kojící potřebujeme spíš uvařené natvrdo, ať máme sichr –  pro ostatní by se hodilo tohle:  vařené rovných sedm minut ve vroucí vodě a následně zchlazené. Hovězí maso uvařené ve vývaru nakrájejte na co nejtenčí plátky a nebo prostě natrhejte. Nakrájejte povolenou zeleninu na co nejtenčí nudličky a plátky, krátce povařte ve vývaru a všechno v misce spojte v jednu polévku. Je to vlastně něco na způsob japonské polévky ramen, alespoň co do vzhledu. Koho se šestinedělí netýká, může si podle gusta přidat i sojovou omáčku a rybí omáčku, aby byl efekt autentičtější.