Limonádový Jo(t)e(st)19 / 08 / 2018

Škála současné nabídky limonád na trhu je doslova omračující. Výrobci se předhánějí v originálnosti názvů, příchutí, barev, etiket i tvarů. I Limonádovému Joemu by z toho šla hlava kolem. Nešlo udělat tedy nic jiného, než je do poslední objednat z e-shopu, reálně všechny otevřít a ochutnat. A přesně to bylo náplní mého posledního týdne.

Chutě jsou samozřejmě velmi subjektivní veličinou, ale přesto doufám, že vám můj poznámkový blok dokáže poskytnout mapu, která vás v té džungli nasměruje na správnou světovou stranu.

Jistota jménem Fentimans

Stálice na trhu, záruka kvality, anglický původ, více než sto let tradice, botanická příprava limonád trvající 7 dní, roztomilé malé i krásné velké skleničky. To sklo vydrží i pád ze stolu na podlahu z dlaždic (vyzkoušeno na vlastní podlaze). Rozhodně to není o tom, aby člověk upíjel z jejich sortimentu od rána do večera, ale pokud se chcete blýsknout před veledůležitou návštěvou, znamená Fentimans dobrou investici. Dejte jejich produktům vyniknout – připravte důstojné skleničky, pořádně je naleštěte, vedle horu ledu. U této značky je potřeba vědět, že když něco dělají, dělají to velmi poctivě. Velmi. Ginger Beer je zázvorové opravdu až na záda. Třešně v Cherry Cole opravdu nemáte šanci přehlédnout. Do Mandarin and Seville orange jigger se vešlo asi kilo mandarinek. Citronová Victorian lemonade se zázvorem je vyprošťovák, který by postavil na nohy i mrtvého. Chci tím říct, že kromě col a piv se nemusíte bát ředit, aby měl výsledný drink i tak říz a sílu.

Obecnosti bylo učiněno zadost. Přiznávám, že jeden druh bych si už nikdy neobjednala – Dandelion and Burdock neboli pampeliška a lopuch. Tato příchuť pro mne zůstane asi navždy nepochopena a účel jejího vzniku skryt. Ale proti anglickému gustu… Jejich Cola má své skalní fanoušky a rovnou říkám, že ji buď budete milovat a nebo vám bude připadat divná – respektive podivně jiná než coly, na které jsme zvyklí z masového prodeje.

Naopak nadšení panuje z holčičí Rose lemonade z okvětních lístků růží a pak z 19:05 Herbal tonic water. To je za mě asi nejlepší tonik, který jsem v životě ochutnala.

Effervé – rychlé špunty nové doby

Tyto perlivé limonády z Francie se nebojte servírovat do skleniček na champagne a podávat je jako nealkoholickou variantu přípitku všem, kteří musí brzy rodit, kojit, řídit a nebo naopak ještě řídit nesmějí. Při otevírání se nelekněte, bublinek tam Frantíci napěchovali opravdu hodně, takže je to i slyšet. Na lahvích oceňuji originální uzávěr i proto, že ani po několika dnech obsah nevyprchá. Všechny druhy pořádně nachlaďte, protože jsou tyto limonády poměrně sladké. Právě proto mám jasného vítěze, kde se proti sladkosti prosazuje i něžná hořkost – Blood Orange and Orange Sanguine.

Pak bych na druhé místo dala Orangeade, na třetí brusinku s limetou a na čtvrté granátové jablko, citron a borůvku.

Nejcitronovatější

Milovníci kyselého a poctivých citronád ocení žlutou fritz-limo. Je opravdu jen pro otrlejší, ostatním se zkřiví úsměv a jen těžko jej brzy narovnají, ale já kyselé zbožňuju a tahle kyseláda mě nadchla.

Bohemsca

Víc specifické chuti by se do takhle malých skleniček snad už ani nemohlo vejít. Minulý rok jsem ochutnala jejich okurkovou limonádu, která mě absolutně nadchla. Letošní příchutě řadím spíš mezi svéráznější a nebudou úplně pro každého. Podmínkou je, že to, co je v názvu, musíte mít doopravdy rádi. Milovníci ryzí hořkosti ocení Tonic water mateřídouška a meduňka. A intenzita citronového tymiánu v zahradní limonádě z bezového květu je také na jedenáctce z deseti. Z jedné skleničky o 330 ml v pohodě namícháte litr vlastní domácí limči přidáním trochy bezového sirupu, spousty vychlazené perlivé vody a trochy ledu.

Co je to ta vitaminová voda

Slovní spojení jako „vitaminová voda“, „pro ženy“ nebo „funkční pití“ ve mně z počátku vzbudilo nedůvěru. Hned jak jsem ochutnala, zjistila jsem, že není ideální pít z tohoto balení za jízdy autem, protože široké hrdlo způsobuje pocintané triko. Následovalo zjištění, že se jedná o neperlivý nápoj. Vlastně takovou neperlivou minerálku s příchutí. Musí se to vychladit. Rozhodně mi víc chutnají ty druhy Diva´s, které jsou průhlednější s nápisem Vitamin water než melounové Functional drinky.  Fialovou s levandulí a pomerančem a růžovou s ibiškem a granátovým jablkem bych si z fleku pořídila znovu.

Důležité je, že tento test nemá a ani neměl mít jasné vítěze a poražené. Každému chutná něco jiného. Snad jste ve shluku mých poznatků objevili pár skleniček, které máte chuť vyzkoušet. A nebojte se experimentovat, míchat, ředit. Svět limonád je, jak jsem zjistila, mnooohem širší, než kam sahá točená malinovka.

Všechny ochutnané limonády jsem pořídila v e-shopu Sklizeno. Sortiment se na každé prodejně samozřejmě může lišit. Každopádně doufám, že vždycky najdete, co hledáte :)