Momoichi21 / 07 / 2016

Až přílš se o jejich otevření v poslední době mluví na to, abych se na to nemusela zajít taky podívat. Kávočajovna, kde se vaří – Coffetearia Momoichi (モモイチ喫茶店). Podnik se nachází pár kroků od burgrárny Dish v Římské ulici v Praze. Čte se to momoiči a znamená to něco jako městská broskev. Při mé návštěvě minulý týden stále ještě fungoval zkušební provoz, s čímž je nutno počítat hlavně večer, zavírá se v devět. Takže najíst, pomodlit a jde se spát se slepicema! V budoucnu se fungování bude ale prodlužovat. Následující pokrmy budou tedy z večerního menu, kdy je všechno větší, hezčí a dražší než během obědů. Nejzrádnější co do šíře (spíš úzkosti) nabídky jsou plonkové dvě hodinky 15 -17, to choďte jen na dortíky, onigiri (rýže + něco v sušiové řase nori) a focacciu. A pití…

momo prizma

Všechno je tu inspirováno nejen Japonskem, ale v menu objevíte i jídla z hedvábné stezky. Třeba Večerní mezze mísa…245 Kč – Domácí humus s olivovým olejem, guacamole s nakládaným citronem a koriandrem, pražený lilek s paprikou a domácí harissou, marocký semolinový chléb – to si dám příště, ale i z čínské provincie Sečuan (o tom za chvilku).

Ebi Okonomiyaki pro 1 os. …… 165 Kč

Oblíbená japonská zelná omeleta, kterou si hned tak nikde jinde nedáte. Mají i porci pro 2 osoby, ale na důstojné pojedení si stačí napůl dát i tu menší. Nicméně jako vyprošťovák ve východním stylu to funguje úžasně. Nepálí to. Ale je tam všechno, co potřebujete v sobotu, když se probudíte po bujaré friday night fever.

momo omeleta insta

Co tam tedy všechno dohledáte: čerstvé zelí spojené vejci, malé krevety, slaninu, japonskou majonézu a sušeným uzený tuňák bonito (chutná a voní velmi podobně jako bottarga – sušený kaviár), řasu a šlemíkovitou omáčku. Je to prostě prda! A to i co se efektu týče. Tuňák je nakrájený na tak tenké plátky, že plápolají v horkém vzduchu, a tak se to celé ještě dvě minuty po přinesení vlní a hýbe. V tomhle případě opravdu neplatí známé :„Fuj, vono se to ještě hejbe, táto, jestli to dáš do huby, už ti nikdy nedám pusu!“  Tohle za ochutnávku zkrátka určitě stojí. A jdeme dál na porci pro jednoho, která v mém případě byla veliká i pro dva.

Sečuánské wonton & miso s rýží ….. 245 Kč

Cena je za celý tenhle paklík, takže za ty nové chutě se to opět vyplatí. Miso polévka mi tady hodně chutná, pasta s vývarem jsou příjemně nasládlé a jakoby jemné a hedvábné. Rýži čekejte spíše v japonském stylu – škrobovitější, lepkavější a více kulatou než třeba v thajských restaurací. Salát se k letnímu období bezvadně hodí. Byla v něm směs všeho možného – salátu pak choi, okurky, rukoly, ředkviček, ředkve a tuším i perily (asijská bylinka chutnající po skořici). Jedinou výtku mám k rajčatům. Pokud bych je sem vůbec dala, tak určitě něco zralejšího, voňavějšího a chutnějšího, bez tuhých středů. Rozhodně to vylepšil wafu dresing, který se nejčastěji dělá ze sojové omáčky, rýžového octa, japonské omáčky mirin a oleje.

momo wonton set

Nejdůležitější roli tu ale hrají určitě horké wonton knedlíčky plněné vepřovým masem a omáčka s domácím chilli olejem. Wonton je to těsto, ve kterém je vše vařené. Představte si to jako velmi jemné ravioli s pálivou omáčkou a koriandrem. Moc chutnalo! Líbí se mi i dobrodružnost a komplexnost pokrmu.

Polévka dne …. 65 Kč

Prubla jsem i aktuální nabídku – tohle je variace na Tom Kha – nepálivá polévka s kokosovým mlékem a lososem. Taky jsem neměla nic proti. Mám-li hledat, zas ty horší rajčata a možná bych nabízela chilli papričku vedle k dodání. Polévky byla ale porce jako blázen. Miska i lžíce jsou fakt veliké.

momo polévka

Ale dáme kuk i do vitríny s dezerty. Já na to, jak známo, jen koukám, ale koukalo se na to pěkně :-D Třeba tenhle dort se šlehačkou by se snad měl vysílat až po desáté večerní. Jde o oblíbený dezert anglické královny: Victoria sponge cake.

momo dezerty

Dezerty tu peče rodilá japonka. V nabídce jsou pravidelně japonský cheesecake s yuzu (japonský citrus), matcha shifon cake a další speciality z matcha čaje: makronky, matcha čokoláda, matcha opera… I v dezertech se projevuje orient: M’Hancha s růžemi, Kueh Dadar. Alespoň takhle jsem to opsala. Neptejte se, co je co. Radši ochutnejte, co se vám pro oko na místě nejvíc zamlouvá.

Pokud nezůstanete v hlavní místnosti, ale vydáte se do dalších zákoutí podniku, narazíte i na japonskou zahradu, kterou prý tvořila zahradnice, jde o balzamovaný pravý mech, který by měl díky té konzervaci vydržet několik let… Uvidíme :)

Velkou neznámou, ale současně pro vyznavače zásadní místní devizou je speciální káva a čaj – pokud vám to něco řekne, používá se tu výběrová káva od švédské pražírny Per Nordby a japonské pražírny Obscura coffee připravovaná na steampunk filtračním přístroji Alphadominche :-D Berme to my pivaři tak, že je to kávostroj, který mají jen na třech místech v Evropě, vymysleli ho Amíci a ovládá se přes tablet. Úlet. A protože je spolumajitel japonolog, vybral i všechny čaje z malých farem a další produkty přímo v Japanu, dovezl, a tak to máme z první ruky.

Kromě toho všeho japonského, co už jsem zmínila, vládne místnímu protoru i oblíbená postavička Totoro – dobrácký lesní duch. V jeho tvaru zde seženete batůžky, sušenky i maskota, kterému když pohladíte bříško, možná se vám i splní přání :) Kdybych vám řekla, kolik ta potvora v Londýně stojí, někdo ji během dneška zkonfiskuje. Jo a pokud si přejete ochutnat, nespoléhejte na Totora a radši si dejte rezervaci.

momo koko toro

  • Římská 1199/35, 120 00 Praha 2, Vinohrady
  • Tel. +420 721 364 002
  • E-mail info@momoichi.cz
  • OTEVÍRACÍ DOBA
  • Pondělí – pátek 11.30 až 22.00
  • Sobota 09.00 až 22.00
  • Neděle 09.00 až 18.00