U Štěpána (Šumava)20 / 11 / 2011

Ve Vojeticích kdesi na konci světa, nachází se biofarma, kterou proslavil pořad Ano, šéfe! Na začátku prosince 2011 jsem tam zabrousila už podruhé v životě. Poprvé se velká spokojenost vlastně nekonala. Byli jsme tam ve dvou, každý chtěl propéct maso jinak a v kuchyni nám ho propekli přesně opačně. Tenkrát jsem vsadila na biftek ze svíčkové s grilovanou zeleninou a bramborem v alobalu. Bylo to ok, ale nic nezapomenutelného. Jak mi někdo navíc propeče maso moc, už si nepochutnám. S tím bohužel byl stejný problém i napodruhé. Má prosba na „maximálně medium rare, klidně rare“ byla vyslyšena stadiem medium.Když se nad tohle povznesu, konečně mě potěšil pěkně udělaný jídelní lístek (před tím papíry vložené do průhledných kancelářských desek s dirkami). Zajímavé položky v menu. Ne příliš, ne málo jídel. Z hovězího jste mohli opravdu ochutnat skoro cokoli od líček až k oháňce. Krásná nová terasa, mnohem moderněji vyhlížející než původní zbytek, vyloženě rustikální ráz hospůdky. Na webu upozorňují, že je nutno se objednat předem, hlavně na víkendy třeba i 2 nebo 3 týdny dopředu. Jelikož já dorazila o všedním dni na oběd, byla jsem v celé hospodě nejkrásnější, tedy jediná.

V restauraci mají pěkný inventář, nabízí lokální šumavské pivo, obsluha příjemná (tedy do té doby, kdy jsem nezačala vyzvídat, co dávají do malinové omáčky a měli strach, že jsem špion odjinud :-D ). Bifteky tu solí obřími krystaly mořské soli, brambory žluté a skvělé i v prosinci… a ceny optimální ke kvalitě. Pokud k tomu nepřičítám benzín.Ochutnávka se skládala ze tří položek. Jemně uzený hovězí jazyk s křenovou omáčkou a světlým chlebem, to bylo něco excelentního.
Za cenu osmdesáti korun jste na talíř dostali horký a hlavně tak měkký jazyk, že lepší jsem nikdy nejedla.
Omáčka k němu byla lehká, ale řízná po čerstvém křenu, chlebík měkkoučký. Dala bych si to nejradši 3x a víc už bych nic objednávat nemusela.
Pak tu máme 200g flank steak, tedy steak z pupku. Úžasný a maso bylo i přes svá hrubší vlákna velmi jemné a dobře kousatelné.
Povrch přesně akorát upečený. Bomba. K tomu byla omáčka z kaštanů s restovanou slaninkou a opékané brambůrky se slupkou. Za cenu 299 Kč skvělé.
A 349 Kč stál 300g rumpsteak s malinovou omáčkou a bramborovou kaší. Až na to, že byl v teple moc dlouho, opět supr.
Tohle jídlo jsem se snažila odkrýt také v prvním videoreceptu MENU domů. Omáčka zůstala tajemstvím šéfkuchaře, jejich byla ještě tmavší,
hutnější a výraznější – a to tak, že samotná by byla bez masa nepoživatelná. Já udělala takovou domáčtější light verzi,
nicméně pokud byste chtěli dosáhnout věrohodného výsledku, chtělo by to i malinovou zavařeninu a všeho víc – worcesteru, vína,
víc silnějšího vývaru, déle redukovat…

VIDEOrecept je tady:

Pro připomenutí inkriminovaný díl Ano, šéfe! taky přidávám.